ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΕκδίκηση και... στο Γουέμπλει τελικός! (βίντεο)

Εκδίκηση και… στο Γουέμπλει τελικός! (βίντεο)

Η Κροατία πήρε την εκδίκησή της για την εξάρα, επικράτησε 3-2 της Ισπανίας και στο Γουέμπλεϊ θα παίξει την πρωτιά του ομίλου με τους Αγγλους. Μόνο με… «Χ» βολεύονται οι Ιβηρες

Απίθανο, εντυπωσιακό ματς και στο θρίλερ του Μάξιμιρ η Κροατία ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος. Νίκη με 3-2 για τους φιναλίστ του Μουντιάλ και στο Γουέμπλεϊ με την Αγγλία θα παίξουν την πρωτιά. Τα σενάρια; Αν τα «τρία λιοντάρια» επικρατήσουν θα πάρουν την 1η θέση, αν η Κροατία κερδίσει θα είναι αυτή που θα βρεθούν στην κορυφή, αν έρθουν ισοπαλία θα πανηγυρίσει η… Ισπανία. Τρελός ο 4ος όμιλος έτσι όπως εξελίχθηκε, μιας και οι Ιβηρες είχαν το πάνω χέρι με τις δυο μεγάλες νίκες κόντρα σε Αγγλία εκτός (2-1) και Κροατία εντός (6-0). Στο αγωνιστικό κομμάτι, απίθανο το β’ μέρος στο Μάξιμιρ, όπου σημειώθηκαν και τα πέντε γκολ. Ο Κράμαριτς άνοιξε το σκορ στο 54′, ωστόσο δυο λεπτά αργότερα ο Θεμπάγιος πέτυχε το 1-1. Στο 69′ ο Γεβντάι σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας, ωστόσο ένα… χαζό πέναλτι του Βρσάλικο (ενα λεπτό νωρίτερα είχε σώσει στη γραμμή) έστειλε τον Ράμος στη βούλα του πέναλτι για το 2-2. Λυτρωτής για την ομάδα του Ντάλιτς ο Γεβντάι στις καθυστερήσεις.

Τελικός στη Λουκέρνη
Ομιλος… θρίλερ και ο 2ος του Α’ γκρουπ, όπου Βέλγιο και Ελβετία θα τα παίξουν όλα στην τελευταία στροφή στη Λουκέρνη. Οι Ελβετοί υποδέχονται την ομάδα του Mαρτίνεθ και θέλουν νίκη με δυο γκολ διαφορά για την πρωτιά. Αντίθετα, οι «Κόκκινοι διάβολοι» έπειτα τη νίκη με την Ισλανδία βολεύονται και με την ισοπαλία. Το Βέλγιο επικράτησε 2-0 των Ισλανδών κι έκανε το τρία στα τρία. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Μπατσουαγί με γκολ στο 65ο λεπτό και στο 81ο. Η Ισλανδία παρέμεινε χωρίς βαθμό και υποβιβάστηκε.

Πρωτιά για τη Βοσνία
Οι Βόσνιοι πανηγυρίζουν την πρωτιά στον όμιλο έπειτα τη λευκή ισοπαλία με τους Αυστριακούς στη Βιέννη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, η ομάδα του Προσινέτσκι ήταν εξαιρετική στο ανασταλτικό κομμάτι, άντεξε και διατήρησε το αήττητο! Οι γηπεδούχοι έμειναν στη 2η θέση, ενώ οι Βορειοιρλανδοί υποβιβάστηκαν.

Χαλαρή και αδιάφορη νίκη η Ουγγαρία
Ηταν αδιάφορο το αποτέλεσμα. Οπως και κάθε άλλο από εδώ και πέρα στον όμιλο της Ελλάδας, καθώς η 1η θέση ανήκει οριστικά στη Φινλανδία. Ωστόσο, οι Ούγγροι φρόντισαν να κάνουν το καθήκον τους στο εντός έδρας παιχνίδι με την ουραγό Εσθονία. Ορμπάν (8′) και Σάλαϊ (69′) ανέβασαν τους νικητές στους επτά βαθμούς και άφησαν τους Εσθονούς στον έναν.