ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΜε το δεξί στον όμιλο η ΜΠΑΤΕ (vid)

Με το δεξί στον όμιλο η ΜΠΑΤΕ (vid)

H MΠΑΤΕ ήταν εξαιρετική στη Βουδαπέστη, επικράτησε 2-0 της Βίντι και μπήκε ιδανικά στον όμιλο. Χάνει το ματς με τον ΠΑΟΚ ο Φιλίποβιτς.

Ιδανική πρεμιέρα για τη ΜΠΑΤΕ στον όμιλο, αφού επικράτησε 2-0 της Βίντι στη Βουδαπέστη. Οι Λευκορώσοι είχαν ουσία, χτύπησαν σε κομβικά σημεία και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Ούγγρους. Μελανό σημείο για τη ΜΠΑΤΕ, η αποβολή του Φιλίποβιτς στο τέλος, ο οποίος και θα χάσει την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ! Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, πίεσαν στο πρώτο 20λεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά στο ματς. Στο 27΄ η ΜΠΑΤΕ άνοιξε το σκορ, με τον Τουόμινεν να τελειώνει άψογα τη φάση. Οι Ούγγροι προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 38ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Σερμπίτσκι με εντυπωσιακή επέμβαση νίκησε τον Κόβακς. Η Βίντι μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη, αύξησε την πίεσή της μετά το 60ο λεπτό, αλλά σε τρεις περιπτώσεις με Σέποβιτς, Κόβακς και Μιλάνοβ δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα. Αντίθετα, η ΜΠΑΤΕ είχε την ουσία και στο 85΄ ο Φιλιπένκο με άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το 2-0. Ο Φιλίποβιτς (αριστερό μπακ) αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό του ματς.

Βίντι: Τούιβελ, Γιουχάσζ, Φιόλα (64′ , Νέγκο, Βινίσιους, Στοπιρα, Χάντζιτς, Μιλάνοβ (76′ Χάνγκια), Κόβακς, Νικόλοβ (78′ Μπέρεσζ), Σέποβιτς

ΜΠΑΤΕ: Σερμπίτσκι, Φιλιπένκο, Πολιακόβ, Μιλούνοβιτς, Φιλίποβιτς, Στάσεβιτς (88′ Βολόντκο), Μπάγκα, Ντραγκούν, Ιβανιτς (67′ Γκόρντετσουκ), Τούομινεν (61′ Σκάβις), Γιαμπλόνσκι