ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠρόκριση - μύθος για Σλάβια, στους «8» η Μπενφίκα!...

Πρόκριση – μύθος για Σλάβια, στους «8» η Μπενφίκα! (vids)

Η Σλάβια Πράγας έκανε το απίθανο, ανέτρεψε στην παράταση το εις βάρος της σκορ, επικράτησε 4-3 της Σεβίλλης και βρέθηκε στα προημιτελικά του Europa League. Στην επόμενη φάση και η Μπενφίκα.

Απίθανη, μαγική, τρομερή πρόκριση για τη Σλάβια Πράγας, η οποία διέλυσε με 4-3 στην παράταση τη Σεβίλλη και βρέθηκε στα προημιτελικά του Europa League. Oι Τσέχοι έσπασαν ένα απίθανο σερί 18 προκρίσεων των Σεβιγιάνων κι έδειξαν πως δεν έχουν ταβάνι. Ετσι, έπειτα από 19 χρόνια, η Σλάβια είναι ξανά στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Μόλις στο 14ο λεπτό οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νγκαντούι, ωστόσο η απάντηση των Ισπανών ήρθε στο 44′, όταν ο Μπεν Γιεντέρ από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-1. Ιδανικό ξεκίνημα στην επανάληψη για τους γηπεδούχους, αφού στο 46′ ο Σούτσεκ πέτυχε το 2-1. Η γκολάρα του Μουνίρ στο 54΄ πήγε το ματς στην παράταση, αν και οι Σεβιγιάνοι είχαν ευκαιρίες με Μπεν Γιεντέρ και Βάσκες για ένα τρίτο γκολ. Στο 98′ οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το «Sinobo Stadium», όταν ο Βάσκες πέτυχε το 3-2. Ωστόσο, οι Τσέχοι έβγαλαν ψυχή, ισοφάρισαν στο 102΄με τον Φαν Μπούρεν και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης πήραν την τεράστια πρόκριση με γκολ του Τραορέ!

Με άγχος η Μπενφίκα!

Η Μπενφίκα τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και χρειάστηκε η βοήθεια του «γερόλυκου» Ζόνας για τη λύτρωση. Οι Πορτογάλοι επικράτησαν 3-0 στην παράταση των Κροατών και βρέθηκαν με ιδρώτα στα προημιτελικά. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά το γκολ ήρθε στο 71′ με υπέροχο τελείωμα του Ζόνας. Πάντως, στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Βλαχοδήμος με εξαιρετική επέμβαση έσωσε την ομάδα του. Στην παράταση οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 94′ ο Φερέιρα πέτυχε το 2-0. Ο Στογιάνοβιτς αποβλήθηκε στο 104′, οι Κροάτες δεν είχαν δυνάμεις και στο 105′ ο Γκριμάλντο με απίθανο τελείωμα διαμόρφωσε το 3-0.

Άρσεναλ – Ρεν 3-0

Ιντερ – Αϊντραχτ 0-1

Ντιναμό Κιέβου – Τσέλσι 0-5

Ντ. Κιέβου – Τσέλσι 0-5 (0-3)
(5′, 33′, 59′ Ζιρού, 45’+1′ Μάρκος Αλόνσο, 78′ Χάντσον-Οντόι)

Ζάλτσμπουργκ – Νάπολι 3-1 (0-3)
(25′ Νταμπούρ, 65′ Γκούλμπραντσεν, 90’+2′ Λάιτγκαμπ – 14′ Μίλικ)

Κρασνοντάρ – Βαλένθια 1-1 (1-2)
85′ Σουλεϊμάνοφ – 90’+2′ Γκουέντες)

Αρσεναλ – Ρεν 3-0 (1-3)
(5′, 72′ Ομπαμεγιάνγκ, 15′ Μέιτλαντ-Νάιλς)

Ιντερ – Αϊντραχτ Φρ. 0-1 (0-0)