ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠρώτη νίκη ever στη Βαρκελώνη η Εφές!

Πρώτη νίκη ever στη Βαρκελώνη η Εφές!

Η Αναντολού Εφές (1-5) επικράτησε της Μπαρτσελόνα (2-4) με 85-89, πέτυχε την πρώτη νίκη της στην εφετινή Euroleague και πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Palau Blaugrana!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πέτυχε… εκκωφαντικό «διπλό» στη Βαρκελώνη χάρη στην τριπλέτα των ΛέντοΜακΚόλουμΣτίματς και συγχρόνως υποχρέωσε τους Καταλανούς στην τέταρτη ήττας τους σε έξι αγώνες (σ.σ. έχουν κερδίσει μόνο ΟλυμπιακόΠαναθηναϊκό)!

Ο αγώνας

Ο Ρίκι Λέντο ηγήθηκε επιθετικά της Αναντολού Εφές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 11-19 στο 6’03” και φτάνοντας τους 8 πόντους με 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα η Εφές προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο ΜακΚόλουμ σκόραρε για τρεις κι έκανε το 15-26 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο Palau Blaugrana. Ο Κόπονεν έδωσε λύσεις στην επίθεση της Μπαρτσελόνα (35-40, 18’39”) όμως οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-42.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο πλησίασε στους τρεις όταν ο Σεραφέν μείωσε σε 39-42 ωστόσο η Εφές έκανε επιμέρους σκορ 2-9  και προηγήθηκε 41-51 με τον Σιμόν στο 23’42”. Ο Λέντο βρήκε ρυθμό στην επίθεση (55-67, 29’38”), ο ΜακΚόλουμ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 61-76 στα 5’30” για το φινάλε ενώ ο εξαιρετικός Στίματς διαμόρφωσε το 72-84 (38’15”) για την Εφές που πέτυχε την πρώτη εφετινή νίκη της στην Euroleague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε 45.5% στο τρίποντο (10/22) ενώ οι Λέντο, ΜακΚόλουμ, Στίματς πέτυχαν τους 64 από τους 89 πόντους των φιλοξενούμενων στη Βαρκελώνη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βλάντιμιρ Στίματς άγγιξε το double-double με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λέντο πρόσθεσε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ ο ΜακΚόλουμ είχε 21 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντε Τόμιτς έμεινε στο παρκέ 15:13 έχοντας 4 πόντους με 2/2 δίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπράιαντ Ντάνστον βοήθησε την Εφές με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 32:44.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τα 16 λάθη, η Μπαρτσελόνα την απόδοσή της στην πρώτη περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντάνστον.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 57-67, 85-89.

Πηγή:Gazetta.gr