ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ3 γκόλ σε 4 λεπτά και... πρόκριση η Σάλτσμπουργκ...

3 γκόλ σε 4 λεπτά και… πρόκριση η Σάλτσμπουργκ (βίντεο)

Η Λάτσιο είχε νικήσει 4-2 στο πρώτο ματς, προηγήθηκε 0-1, αλλά η Ζάλτσμπουργκ έβαλε τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά και με 4-1 πέρασε στα ημιτελικά.

Λίγες μέρες μετά τις τρομερές ανατροπές που έκαναν Ρόμα και Γιουβέντους στο Champions League, η Λάτσιο είδε την Ζάλτσμπουργκ να ανατρέπει το 4-2 του πρώτου αγώνα και το 0-1 νωρίς στο δεύτερο μέρος σε 4-1 και να περνά εκείνη στα ημιτελικά του Europa League. Κατέρρευσαν μέσα σε τέσσερα λεπτά οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι καθώς δέχθηκαν τρία γκολ από το 72′ μέχρι το 76′ με το 1-1 να γίνεται 4-1.

Χουάνγκ, Γιαμπό, Μπερίσα απείλησαν για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος, ενώ η Λάτσιο είχε ευκαιρία πριν το φινάλε με τον Ιμόμπιλε, ο οποίος στο ξεκίνημα της επανάληψης (55′) με εκπληκτικό πλασέ στο παραθυράκι αξιοποίησε την ωραία κάθετη του Λουίς Αλμπέρτο (0-1). Οταν η Ζάλτσμπουργκ ισοφάριζε στο επόμενο λεπτό με το αριστερό σουτ του Νταμπούρ κανένας δεν θα μπορούσε να φανταστεί τι θα ακολουθήσει. Αν και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το 72′, οι Λατσιάλι έπαθαν blackout και δέχθηκαν τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά χωρίς να μπορέσουν να αντιδράσουν.

Σε εκείνο το σημείο το μακρινό σουτ του Χαϊντάρα σφηνώθηκε στη γωνία, στο 74′ η μακρινή μπαλιά του Τσαλέτα-Καρ πέρασε από τον Ράντου και το τελείωμα του Χουάνγκ πήγε με μέσα αφού κόντραρε και στο 76′ ο Λάινερ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ραμάλιο, έκανε με δεύτερη από κοντά το τελικό 4-1 χαρίζοντας απίστευτη πρόκριση στους Αυστριακούς.

Ζάλτσμπουργκ (Μάρκο Ρόζε): Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Τσαλέτα-Καρ, Ούλμερ, Χαϊντάρα, Σλάγκερ, Μπερίσα, Γιαμπό, Χουάνγκ (79′ Γκούλμπραντσεν), Νταμπούρ.

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Λουίζ Φελίπε, Ντε Βράι, Ράντου, Μπάστα (60′ Λουκάκου), Παρόλο, Λούκας (78′ Νάνι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (69′ Φελίπε Αντερσον), Λούλιτς, Λουίς Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε.