ΑρχικήΑΚΑΔΗΜΙΕΣ3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες για επίλεκτους!

3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες για επίλεκτους!

Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των επίλεκτων ομάδων της Ακαδημίας της ΟΜΟΝΟΙΑΣ το Σαββατοκύριακου που μας πέρασε.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ U19 στάθηκε άτυχη καθώς γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα, στις καθυστερήσεις. Η ομάδα μας έχασε με 2-3 από τον Ολυμπιακό. Το «τριφύλλι» είχε αρκετές απουσίες όμως πάλεψε τον αγώνα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, έκανε το 2-2 και στάθηκε άτυχο αφού δέχθηκε το 2-3 στις καθυστερήσεις. Το αποτέλεσμα αυτό έσπασε το αήττητο σερί 15 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις που είχε η ΟΜΟΝΟΙΑ. Η ομάδα μας παραμένει στην κορυφή με 37 βαθμούς έχοντας απολογισμό 12 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Οι «πράσινοι» διατηρούν διαφορά 6 βαθμών από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ και επτά από την τρίτη ΑΕΛ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ U17 μπήκε με ευρεία νίκη στη β’ φάση του πρωταθλήματος η ΟΜΟΝΟΙΑ U17. Η ομάδα του Χάρη Καλλικά επιβλήθηκε εκτός έδρας του Άρη με 1-5. Το «τριφύλλι» βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ όμως έκανε την ανατροπή και στη συνέχεια πήρε μια άνετη νίκη. Χρήστηκαν σκόρερ οι Τάσος Γεωργίου, Αντόνιο Φώτη, Άγγελος Ζευκής, Λοΐζος Λοΐζου και Πέτρος Φωκάς.

Η ΟΜΟΝΟΙΑΣ U16 προσπάθησε αρκετά αλλά δεν απέφυγε την ήττα. Στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος η ομάδα μας ηττήθηκε από τον Άρη με 1-0 εκτός έδρας. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σκόραραν από μία στατική φάση και πήραν τελικά τους τρεις βαθμούς.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ U15 ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις της στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας του Άρη με 2-0. Οι ομάδα μας στάθηκε καλά στο παιχνίδι παρά τις οκτώ απουσίες που είχε, δείχνοντας πως έχει βάθος. Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Δημήτρης Σπυριδάκης.

H OMONOIA U14 πέτυχε την πρώτη της νίκη στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας επιβλήθηκε εντός έδρας του Άρη με 2-0 και πανηγύρισε το «τρίποντο».  Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη χάρη στα γκολ των Αντρέου και Ερωτοκρίτου.

H OMONOIA U13 εξήλθε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας απέναντι στην Αγία Νάπα. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 1-2 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 3-2. Τελικά, οι ποδοσφαιριστές μας σκόραραν ακόμη μία φορά για το τελικό 3-3. Δύο γκολ για την ΟΜΟΝΟΙΑ σημείωσε ο Αβρααμίδης και ένα ο Οζλέρ. Μετά από 16 αγωνιστικές η ομάδα μας ανέβηκε στους 27 βαθμούς με απολογισμό οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας.