ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ακόμα μια ήττα σε αιώνιο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε πριν από λίγο από το  Αποελ με 4-1 σε αγώνα στο Γ.Σ.Π για την 6η αγωνιστική των Play – Off  του πρωταθλήματος. Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και μπορούσε να μπει πρώτη μπροστά στο σκορ όμως ο Πέρεθ είπε δύο φορές όχι στον Δημήτρη Χριστοφή.

Στην δύο ουσιαστικά πρώτες ευκαιρίες που βρήκε το Αποελ κατάφερε να σκοράρει δύο ισάριθμα τέρματα με τον Σόουζα και στον Σαλάϊ. Και στις δύο περιπτώσεις η αμυντική παρουσία της ομάδας μας έμοιαζε με παιδική χαρά. Μετά τα γκολ που δέχτηκε η ομάδα μας έμοιαζε να παραπέει στο γήπεδο, ώσπου στο 38ο λεπτό μετά από ατόμικη ενέργεια του Χριστοφή έδωσε την μπάλα στο Τζαϊλσον ο οποίος με όμορφο σουτ μείωσε σε 2-1.

Τα τελευταία 7 λεπτά του ημιχρόνου η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Δημήτρη Χριστοφή για να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος η ΟΜΟΝΟΙΑ μέχρι το 70′ λεπτό έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα αν και επιθετικά ήταν ακίνδυνη. Το Αποελ έδωσε χώρο στους ποδοσφαιριστές μας όμως η μόνη φορά που απείλησε ήταν με ένα σουτ του Χριστοφή το οποίο δεν βρήκε στόχο.

Από το 70′ και μετά το Αποελ ανέβηκε και έψαξε το 3ο γκολ για να καθαρίσει τον αγώνα. Αυτό ήρθε στο 82′ με όμορφο σουτ του Εμπεσίλιο. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Νικολαϊδης εξάντλεισε όλη την αυστηρότητα του, καταλογίζοντας φάουλ έξω από την περιοχή για το Αποελ και κοκκινίζοντας απευθείας τον Βύντρα.

Στην εκτέλεση του φάουλ ο Νσούε σκόραρε και έγραψε το τελικό 4-1. Το σημερινό σκορ σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ πάλεψε όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από τον σημερινό αγώνα. Πλέον βρισκόμαστε μόλις 4 στροφές πριν το τέλος της φετινής εφιαλτικής χρονιάς για την ομάδα μας.

Μετά το τέλος και του τελευταίοα “αιώνιου” ντέρμπι θα τολμούσαμε να πούμε ότι είναι πλέον καιρός να δούμε περισσότερους Κύπριους ποδοσφαιριστές στην 11άδα της ομάδας μας στα υπόλοιπα παιχνίδια που απομένουν.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσούε, Πολιάκοφ, Καρλάο (62′ Βούρος), Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Αντωνίου (37′ Μακρής), Σαλάι, Ποτέ (84′ Ντελατόρε)

ΟMONOIA: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Κατελάρης, Γουίλιαμ, Βύντρα, Μαδούρο (83′ Κατσαντώνης), Άλεξ, Κανού (68′ Λόπες), Χριστοφή, Τζαρσίνιο, Ντάρμπισαϊρ