ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ανέβηκε και έσωσε την παρτίδα

ΟΜΟΝΟΙΑ και Απόλλωνας εξήλθαν ισοπάλοι 2-2 στο πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου και έσωσε την παρτίδα ενόψει του επαναληπτικού.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε τον αγώνα με σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια αγωνίστηκε ο Κρέσιτς. Τετράδα της άμυνας ήταν οι Φιλιώτης, Βύντρα, Νασιμέντο και Σοϊλέδης. Στον άξονα ξεκίνησαν οι Κατελάρης, Μάργκασα και Κλέϊτον. Στα φτερά προτιμήθηκαν οι Χριστοφή και Κύπρου μετά τον μυϊκό τραυματισμό του Σέριταν και στην κορυφή της επίθεσης επανήλθε ο Ντάρμπισαϊαρ.

Η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα νωθρά στον αγώνα και πριν την συμπλήρωση του 20λέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 με γκολ που πέτυχαν οι Μαγκλίτσα και Ντα Σίλβα με πέναλτι.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει στο πρώτο ημίχρονο με τον Απόλλωνα να έχει την πλήρη υπεροχή του αγώνα. Παρόλα αυτά από το 20′ μέχρι και το 45΄η ομάδα μας στις δύο μοναδικές της επιθέσεις με αξιώσεις στο πρώτο μέρος μπορούσε να μειώσει το σκορ όμως ο Δημήτρης Χριστοφή ήταν άστοχος στην τελική του προσπάθεια.

Το πρόβλημα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στο Α’ μέρος ήταν ξεκάθαρα στον χώρο του κέντρου. Ο Απόλλωνας κυριάρχησε ολοκληρωτικά και έκανε την ομάδα μας να φαίνεται ανύπαρκτη στον αγωνιστικό χώρο.

Στο β’ μέρος η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε με δύο αλλαγές στη σύνθεση της. Την θέση του Κατελάρη πήρε ο Μπρέεβελντ και την θέση του Κύπρου ο Αζίζ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ με αυτές τις αλλαγές κέρδισε μέτρα και κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 57′ μετά από όμορφη σέντρα του Χριστοφή και κεφαλιά του Κλέϊτον.

Από εκείνο το σημείο και μετά μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η ΟΜΟΝΟΙΑ. Αποτέλεσμα αυτής της υπεροχής ήταν στο 64ο λεπτό να έρθει η ισοφάριση μετά από όμορφη ενέργεια του Αζίζ από αριστερά ο οποίος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και  ο Χριστοφή την έσπρωξε στα δίχτυα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να πιέζει και να αναζητά το γκολ της ολικής ανατροπής χωρίς να αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα πίσω στην άμυνα. Μάλιστα στο 87ο λεπτό του αγώνα ο Ντάρμπισαϊαρ θα μπορούσε να γυρίσει την μπάλα στον Χριστοφή ο οποίος ήταν εντελώς μόνος όμως προτίμησε να τελειώσει μόνος την φάση.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την ΟΜΟΝΟΙΑνα  σώζει την παρτίδα και πλέον να έχει την ευκαιρία να πάει στο Τσίρειο και να πάρει την πρόκριση. Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να διαγράψουμε παντελώς την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου από την μνήμη μας και να έχουμε ως φάρο μας την εμφάνιση του δευτέρου ημίχρονου.