ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Είδε κανείς την ΟΜΟΝΟΙΑ σήμερα στην “Αρένα”;

H OMONOIA δέχτηκε μια πολύ βαριά ήττα πριν από λίγα λεπτά από την ΑΕΚ, στην Αρένα, με 4-2 και έμεινε πολύ πίσω από τον στόχο της που είναι οι θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η ομάδα μας παρατάχθηκε στον σημερινό αγώνα με σχηματισμό 4-4-2 με ρόμβο μετά από αρκετό καιρό. Ο Τζον Κάρβερ επέλεξε τους εξής ποδοσφαιριστές για το αρχικό σχήμα: Κρέσιτς, Σοϊλέδη, Νασιμέντο, Βύντρα, Καρλίτος, Μπρέεβλεντ, Τουρέ, Μαρκάσα, Κλέϊτον, Ντάρμπισαϊαρ και Σέριταν.

Η ομάδα μας το πρώτο μισάωρο του αγώνα είχε την κατοχή όμως σε κανένα σημείοα αυτού του διαστήματος δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Γιωργαλλίδη. Αντίθετα η ΑΕΚ όποτε έβγαινε μπροστά δημιουργούσε πολλά προβλήματα σην άμυνα μας.

Από το 30΄και μετά η ΑΕΚ ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα και πίεσε αρκετά την ΟΜΟΝΟΙΑ. Η πίεση αυτή έφερε αποτέλεσμα με την γηπεδούχο ομάδα να ανοίγει το σκορ στο 36ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μουρίγιο.

Το γκολ της ΑΕΚ φάνηκε να επιρεάζει πολύ την ομάδα μας αφού οι ποδοσφαιριστές μας έχασαν πλήρως την συγκέντρωση τους. Τα λάθη στο χώρο του κέντρου ήταν διαδοχικά. Κι ενώ όλοι ελπίζαμε τουλάχιστον η ομάδα μας να πάει με το 1-0 στα αποδυτήρια και να δει τι μπορεί να αλλάξει στην επανάληψη, ήρθε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ στο 44΄με τον Λαρένα στρώνει την μπάλα στον Ακοράν με που με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0!

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στην επανάληψη όταν στο  50′ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κρέσιτς στον Ακοράν και ο Τρισκόφσκι νίκησε τον Κροάτη κήπερ και έγραψε το 3-0!

Ο Τζον Κάρβερ προσπάθησε να αλλάξει κάποια πράγματα παιρνόντας τον Κατελάρη στην θέση του Τουρέ και τον Χριστοφή στην θέση του Σέρινταν. Αυτή η κίνηση είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα μας να μειώσει στο 67′ με γκολ του Χριστοφή. Δυστυχώς όμως τρία λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι πρόλαβε τον Νασιμέντο, γέμισε από αριστερά και ο Φλοριάν με  σουτ στην κίνηση έγραψε το 4-1. Το μόνο που κατάφερε η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό με τον Μπρέεβελντ ο οποίος με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το τελικό 4-2.

Δυστυχώς η ομάδα μας δεν κατέβηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο σήμερα να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Η ευθύνη για την σημερινή εμφάνιση βαραίνει τους πάντες με πρώτο και κύριο τον Τζον Κάρβερ. Επανέφερε ένα σύστημα 4-4-2 (ρόμβο) από το οποίο η ΟΜΟΝΟΙΑ πλήρωσε πολλούς χαμένους βαθμούς την φετινή σεζόν. Από εκεί και πέρα οι ποδοσφαιριστές μας είναι όλοι αδικαιολόγητοι.  Κανένας μας κανένας δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ενός τόσο κρίσιμου αγώνα και πλέον το τίμημα που πληρώνουμε ως ομάδα είναι πολύ βαρύ.

Την Τετάρτη η ΟΜΟΝΟΙΑ δίνει τον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιά. Κόντρα στον Απόλλωνα με το σκορ του πρώτου αγώνα εναντίον μας, η ΟΜΟΝΟΙΑ αν δεν καταφέρει να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου τότε το τρένο της Ευρώπης θα μοιάζει με όνειρο θερινής νυκτός. Και ειδικά με εμφανίσεις σαν την σημερινή δεν έχουμε καμιά ελπίδα!