ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έκανε την ζωή της δύσκολη όμως στο τέλος τα κατάφερε

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε πριν από λίγο την ΑΕΛ, με 1-0 στο Γ.Σ.Π, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του παγκύπριου Πρωταθλήματος Cyta.

H OMONOIA ευτύχισε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο σκορ με γκολ του Ντάρμπισαϊαρ στο 2′. Το γρήγορο γκολ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ αντί να της δώσει φτερά έγινε το αντίθετο, και η ΑΕΛ  για ένα περίπου 20λέπτο ήταν καλύτερη.

Μετά το 25′ η  ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβηκε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έφτιαξε 3 ξεκάθαρες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μποτεάκ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ημιχρόνου καθώς η ομάδα μας είχε περισσότερες από 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες για μεγαλύτερο δείκτη του σκορ.

Στο β’ μέρος η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν μπήκε καθόλου καλά στον αγώνα, και για όλο το 45λέπτο είχει παθητικό ρόλο. Η ΑΕΛ μπορεί να μην έφτιαξε την μεγάλη ευκαιρία, πέραν μιας κεφαλιάς του Κάρλος που χτύπησε στο δοκάρι, όμως γυρόφερνε την περιοχή της ομάδας μας.

Μοναδική καλή ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ δημιουργήθηκε από τον Κακουλλή μετά από μια εκπληκτική κούρσα, η οποία τον έβγαλε τετ – α – τετ με το Βοζίνια ο οποίος του είπε όχι.

Από τον σημερινό αγώνα πρέπει να κρατήσουμε μόνο τους τρείς βαθμούς και τίποτα άλλο. Η ΟΜΟΝΟΙΑ πρέπει να συνεχίσει να βελτιώνεται. Υπάρχουν αδυναμίες ακόμη και πρέπει  παιχνίδι με παιχνίδι να διορθώνουμε τα λάθη μας.

Η διακοπή πρέπει να παίξει ευεργετικό ρόλο, να δώσει ανάσες σε ποδοσφαιριστές που κουβαλούν συνεχόμενα 90λέπτα και η ομάδα να προετοιμαστεί κατάλληλα για το επόμενο δύσκολ εκτός έδρα παιχνίδι με την ΕΝΠ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσιακς, Τιάγκο, Γκόμες, Ορτέγα (80’Κακουλλής), Μποτεάκ (90’Χουμποτσάν), Γκόμεθ, Ντάρμπισαϊρ.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χουμποτσάν, Περέιρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Εζρά, Χριστοφή, Κακουλλής.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Κυριάκου, Ράσο, Γουήλερ, Ζντραφκόφσκι, Αγκάνοβιτς, Μαέ, Αντωνίου, Κάρλος (70’Μαρκόσκι), Γερολέμου (62’Γκαζαριάν).

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Mαρκόσκι, Αβραάμ, Γκαζαριάν, Δ. Αβραάμ, Καψός, Νιλς, Παντελή.