ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η αντίδραση άργησε να έρθει

Η ΟΜΟΝΟΙΑ δέχθηκε την ήττα πριν από λίγο από το ΑΠΟΕΛ με 2-1 και τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1 στο σημερινό αγώνα. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Κωνσταντινός Παναγή, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μάριος Δημητρίου, αριστερά ο Σοϊλέδη και στο κέντρο της άμυνας ξεκίνησαν οι Βύντρα και Κατελάρης.

Στην μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κλέϊτον, Μαρκγάσα και Τουρέ στα άκρα της επίθεσης Χριστοφή και Ρουσιάς και κορυφή ο Ντάρμπισαϊαρ.

Η ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι με πλάνο το οποίο μέχρι το 43ο λεπτό πήγαινε άψογα. Αμυντικά η ομάδα μας κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή της τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ και οι μόνοι κινδύνοι που δημιουργήθηκαν ήταν από στημένες φάσεις. Επιθετικά η ΟΜΟΝΟΙΑ  είχε κάποιες πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ, ενώ ο Κλέϊτον και ο Ντάρμπισαϊαρ σε δύο περιπτώσεις μπορούσαν να δώσουν προβάδισμα στην ΟΜΟΝΟΙΑ>

Δυστυχώς σε μια στατική φάση ο Ντάρμπισαϊαρ σε προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μακριά από  περιοχής της ΟΜΟΝΟΙΑΣ η μπάλα χτύπησε στο χέρι  του και ο Μασιάς έδωσε το πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Πιέρος Σωτηρίου.

Δεν έφτανε μόνο αυτό στην αμέσω επόμενη φάση ο Μπαράλ έπεσε μόνος του εντός περιοχής της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και ο Μασιάς υπέδειξε για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε την κατοχή και προσπάθησε να βρει ρήγματα προς την εστία του ΑΠΟΕΛ. Δυστυχώς όμως το ΑΠΟΕΛ διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι κρατόντας το υπέρ του αποτέλεσμα. Η αντίδραση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ άργησε να έρθει αφού ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα εναπομείναντα 6 λεπτά η ομάδα μας προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να δημιούργησει φάσεις μπροστά από την εστία του Βάτερμαν και να φύγει από το παιχνίδι με τουλάχιστον με την ισοπαλία.

Σε γενικές γραμμές η ΟΜΟΝΟΙΑ στον σημερινό αγώνα προσπάθησε όμως πλήρωσε μια άτυχη στιγμή στην φάση του πρώτου πέναλτι που έκανε ο Ντάρμπισαϊαρ και μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Δημήτρη Μασιά. Από το σημερινό παιχνίδι ας κρατήσουμε την προσπάθεια και ας επικεντρωθούμε στους αγώνες που ακολουθούν για να εξασφαλίσουμε την έξοδο μας στην Ευρώπη.