ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ψυχωμένη εμφάνιση….

ΟΜΟΝΟΙΑ και Αποελ έμειναν στο 0-0 στο Γ.Σ.Π για την 11η αγωνιστική του Παγκυπρίου πρωταθλήματος Cyta. Το παιχνίδι ήταν δυνατό από το πρώτο λεπτό με πολλή τακτική από τους δύο προπονητές, χωρίς να δημιουργηθούν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες των δύο ομάδων.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο πρώτο ημίχρονο έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις για γκολ όμως στην τελική πάσα υπήρχε πρόβλημα. Από εκεί και πέρα το Αποελ έφτιαξε μια τεράστια ευκαιρία στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρίνου όμως ο Φαμπιάνο είπε ένα τεράστιο όχι.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με μια τεράστι διπλή ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ από αυτές που δεν γίνεται να χάνονται. Ο Μαυρίας σέντραρε χαμηλά, ο Ματ έκανε την γυριστή πλάσα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τιάγκο προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Για τα επόμενα 35λεπτά ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις. Πάθος από την ΟΜΟΝΟΙΑ η οποία περιόρισε το Αποελ, όμως επιθετικά δεν μπορούσε να δημιουργήσει άλλες φάσεις. Και ήρθε η φάση στο 87΄…. Ο Τάμαρι έκανε βουτιά στην περιοχή της ομάδας μας και ο Τιμόθεος Χριστοφή έδωσε πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ντε Βισέντι και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τα υπόλοιπα εναπομείναντα λεπτά δεν παίχτηκέ ποδόσφαιρο με τον διαιτητή του αγώνα να σφυρίζει το τέλος του παιχνιδιού.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ σήμερα είχε πάθος, είχε ψυχή, δεν είχε όμως φαντασία. Της έλειψε και πάλι η τύχη στην φάση των Ματ και Τιάγκο, και παρολίγο να το πληρώσει με το ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε ο Τιμόθεος.

Ξεχώρισε ο Μποτεάκ μαζί με τον Λέζιακς οι οποίοι έδωσαν φοβερές δυνάμεις και ήταν πραγματικά εξαιρετικοί. Ο βαθμός της ισοπαλίας δεν είναι το τέλος του κόσμου. Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπορούσε να κερδίσει, όμως πλέον δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να κοιτάξουμε τον επόμενο αντίπαλο, που είναι η Δόξα στο Γ.Σ.Π.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χούμποτσαν Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο (76′ Κακουλλής), Μποτέακ, Ντάρμπισαϊρ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ζοαοζίνιο (67’Γιάκολις), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Εφραίμ (59’Μπέζιακ), Πάβλοβιτς (83’Ντε Βινσέντι).