ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σημαντική νίκη που ήρθε μέσα από συμπληγάδες

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε πριν από λίγο την ΑΕΛ με 3-1 σε αγώνα στο Γ.Σ.Π για την 3η αγωνιστική των Play-Off του πρωταθλήματος.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Αναστασίου μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να επιβληθούν στο πρώτο 25λεπτό. Σε αυτό το διάστημα μάλιστα η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να προηγηθεί με κοντινή προβολή του Μαρίνου Τζιωνή μετά από σούτ του Ραμίρεζ και ασταθή απόκρουση του Πρόσεκ.

Το γκολ που πέτυχε η ομάδα μας αντί να την βοηθήσει να ανέβει ψυχολογικά είχε αντίθετα αποτελέσματα. Έδωσε πάρα πολλή χώρο στην ΑΕΛ η οποία πίεσε και έφτιαξε ευκαιρίες. Μάλιστα οι ποδοσφαιριστές μας το τελευταίο τέταρτο έκαναν πάρα πολλά αβίαστα λάθη τα οποία ευτυχώς δεν πληρώσαμε.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο β’ μέρος δεν ήταν καλή με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να γυροφέρνει την περιοχή του Μεχίας.Οι ποδοσφαιριστές μας σε κάποιες αντεπιθέσεις που έκαναν δεν είχαν καθαρό μυαλό και έτσι πήγαν κάποιες καλές ευκαιρίες χαμένες.Δεν έφτανε αυτό η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά από μεγάλη αδράνεια της αμυντικής γραμμής της ομάδας μας. Για καλή μας τύχη στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τζιωνής εκάνε μια όμορφη ενέργεια από δεξία  έδωσε ασιστ στον Ραμίρεζ ο οποίος από το ύψος του πέναλντι δεν αστόχησε. Τρία λεπτά μετά ήταν σειρά του Ματ Ντάρμπισαϊαρ να σκοράρει και να γράψει το τελικό 3-1.

Η σημερινή νίκη κρίνεται πολύ σημαντική. Η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε και καλά και κακά διαστήματα στον αγώνα όμως κρατάμε το πολύ καλό ξεκίνημα και την αντίδραση μετά το γκολ της ΑΕΛ. Στα θετικά καταγράφεται ακόμα μια εξαιρετική παρουσία του Μαρίνου Τζιωνή καθώς επίσης και το 2ο γκολ του Ματ στο πρωτάθλημα, ο οποίος σκόραρε μετά από σχεδόν έξι μήνες.

Πλέον μπροστά μας έχουμε την διακοπή του πρωταθλήματος όπου η ΟΜΟΝΟΙΑ καλείται να προετοιμαστεί κατάλληλα για το αιώνιο ντέρμπι το οποίο θα γίνει στις 30 Μαρτίου στο Γ.Σ.Π  με την ελπίδα η ομάδα μας να παρουσιαστεί πανέτοιμη σε έναν πολύ δύσκολο αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Κούσουλος, Γκαφούρ, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες (69΄Κολοβός)Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Τζιωνής (88΄Ντάρμπισαϊαρ) Μαυρίας (84΄Λοέ) Ραμίρεζ

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Αβραάμ, Νταβόρ, Ντα Σίλβα, Γκοντάλ, Χουράδο, (64΄Μακρής)Γουήλερ, Ν. Τεξέιρα, Τζαρζίνιο (78΄Μυτίδης) Αντάμοβιτς