ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗTραγική εικόνα δίκαιη ήττα

Tραγική εικόνα δίκαιη ήττα

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε πριν από λίγο στο Γ.Σ.Π από τον Απόλλωνα με 2-0 και έχασε αρκετό έδαφος στην μάχη για έξοδο στην Ευρώπη.

To πρώτο ημίχρονο που διεξήχθει σε ένα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο λόγο της βαρετής βροχόπτωσης πριν από την έναρξη του παιχνιδιού.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο σε σχηματισμό 4-2-3-1 και ο Άκης Ιωακείμ επέλεξε στο αρχικό σχήμα τους:

Παναγή, Δημητρίου, Άρνασον, Βύντρα, Σοϊλέδης, Κατελάρης, Μπρέβελντ, Αζίζ, Κλέιτον, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ.

Tα πρώτα 45′ λεπτά είδαμε ένα παιχνίδι μοιρασμένο και ελέω του κακού αγωνιστικού χώρου περιορίστηκε στην δύναμη και το πάθος.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε τις δικές της ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με πιο κλασσικές αυτές του Χριστοφή και του Ντάρμπισαϊαρ. Πρώτος ο Κύπριος φορ έπιασε ένα δυνατό σουτ στο 26ο λεπτό όμως η μπαλά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βάλε, ενώ ο Ντάρμπισαϊαρ στο 38΄ έντελως μόνος στην περιοχή του Απόλλωνα έπιασε την κεφαλιά η οποία όμως ήταν αδύνατη.

Από την άλλη ο Απόλλωνας είχε περισσότερη κατοχή όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα εκτός κάποιων μακρινών σουτ που σταμάτησαν είτε στον Παναγή, είτε πέρασαν εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα μας πονούσε στον άξονα αφού δεν μπόρεσε σε καμιά στιγμή του αγώνα να κρατήσει μπάλα και να παίξει ορθόδοξο ποδόσφαιρο. Κλέϊτον και Κατελάρη ήταν σε πολύ κακή ημέρα και ο Μπρέεβλεντ προσπαθούσε μόνος του.

Αποτέλεσμα αυτής της εικόνα ήταν ο Απόλλωνας να καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό του και να ανοίξει το σκορ sto 65o λεπτό με τον Σαρδινέρο. Ούτε το γκολ των γαλάζιων κατάφερε να αφυπνήσει τους ποδοσφαιριστές μας οι οποίοι συνέχισαν να παραπαίουν στον αγωνιστικό χώρο. Η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε σε καμιά στιγμή του αγώνα στο β’ ημίχρονο να δημιουργήσει αξιόλογη φάση μπορστά στην εστία του Βάλε, ούτε καν να μπει στην περιοχή του Απόλλωνα.Αντί αυτού ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Πίεχ στο 85 και σκότωσε το παιχνίδι οριστικά.

Οι αλλάγες του Άκη Ιωακειμ δεν βοήθησαν (Κύπρου αντί Αζιζ και Τουρέ αντί Κλέϊτον) στο να αλλάξει η παρουσία της ομάδας μας στον αγωνιστικό χώρο. Δυστυχώς η ΟΜΟΝΟΙΑ ειδικά του δεύτερου ημιχρόνου δεν ήταν καθόλου καλή και δέχτηκε μια δίκαιη ήττα η οποία την φαίρνει πολύ πίσω στην μάχη για έξοδο στην Ευρώπη.