ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα χάλασε στην επανάληψη όμως τελικά έφυγε με τη νίκη!

H OMONOIA κέρδισε με 4-3 τη Νέα Σαλαμίνα σε φιλικό  αγώνα που τελείωσε πριν από λίγο στο Στάδιο “Αμμόχωστος”.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με τους εξής 11 ποδοσφαιριστές: Φελτχούιζεν, Μαργκάσα, Φαμπρίσιο, Κατελάρης, Δημητρίου, Σοάρες, Μαντούρο, Γκονζάλες, Χριστοφή, Λόπες, Ντάρμπισαϊαρ.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι  στο 2ο μόλις λεπτό όταν  Μπριτζίτο έπιασε διαγώνιο σουτ όμως Φελτχούιζεν απέκρουσε την μπάλα.

Από εκεί και πέρα η ομάδα μας ανέβασε ρυθμό και είχε την πλήρη έλεγχο του αγώνα φτιάχνοντας πολλές ευκαιρίες.

Μάλιστα στο 20ο λεπτό κατάφερε  να ανοίξει το σκορ με τον Γκονζάλες. Ο Αργεντινός με πολύ δυνατό διαγώνιο σουτ από μακριά  άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να ανατιδράσει όταν στο 30′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σανγκόϊ ο Φελτχούιζεν είπε και πάλι όχι.

Δύο λεπτά αργότερα όμως η ομάδα μας  έκανε το 2-0 με πέναλτι. Ο Ντάρμπισαϊαρ  ανατράπηκε στην περιοχή της Νέα Σαλαμίνας  με τον Χριστοφή να εκτελεί εύστοχα.

Στην υπόλοιπη διάρκεια του ημιχρόνου το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλά επίπεδα με την Νέα Σαλαμίνα να φτιάχνει κάποιες προϋποθέσεις για γκολ χωρίς όμως να κινδυνέψει ιδιαίτερα η ομάδα μας. Μοναδικό αρνητικό στο πρώτο μέρος ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Ράφα Λόπες ο οποίος χτύπησε σοβαρά και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Λάρνακας για εξετάσεις. Την θέση του πήρε ο Αντόνια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας δεν μπήκε καλά και μόλις στο 5′ λεπτό της επανάληψης δέχθηκε την μείσωση του σκορ από τους ερυθρόλευκους από τον Μπριζίτο ο οποίος νίκησε τον Φελτχούιζεν με σούτ στην κίνηση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ θα μπορούσε να αυξήσει το υπέρ της σκορ όμως το σούτ του Μπριζίτο χτύπησε στο δοκάρι. Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα πίεσε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 71ο λεπτό όταν ο Σανγκόι έσκαψε την μπάλα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ μετά την ισοφάριση έδειχνε να αντιδρά και 10 λεπτά αργότερα κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα με τακουνάκι του Ματ Ντάρμπισαϊαρ.

2 λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Νέας Σαλαμίνας να αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσα με 3-3 μετά από εκτέλεση πέναλτι του Μακρίεφ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ προσπάθησε να πάρει τη νίκη με κάποιες καλές ευκαιρίες και τελικά τα κατάφερε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όταν ο Χριστοφή με σούτ στην κίνηση έγραψε το τελικό 4-3.

*(Κατά την διάρκια το δευτέρου ημιχρόνου έγιναν οι εξής αλλαγές για την ΟΜΟΝΟΙΑ:  Μπρέβελντ αντί Μαντούρο, Τζαΐλσον αντί Δημητρίου, Κάντε αντί Μαργκάσα, Γουϊλίαμ αντί Κατελάρη)