ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗΉταν ΟΜΟΝΟΙΑ!

Ήταν ΟΜΟΝΟΙΑ!

Η ΟΜΟΝΟΙΑ πέτυχε πριν από λίγο μια σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ και πανηγύρισε μια τεράστια επιτυχία. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη, ήταν ψυχωμένη, ήταν αποφασισμένη, ήταν υπέροχή…. ΗΤΑΝ ΟΜΟΝΟΙΑ!

Ο Τζον Κάρβερ κλείδωσε πραγματικά την ΑΕΚ και κατάφερε όχι απλά να την κερδίσει αλλά να παρεί μια νίκη που τολμούμε να πούμε ότι ήρθε εύκολα και κυρίως ΔΙΚΑΙΑ!

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή! Η ΟΜΟΝΟΙΑ παρατάχθηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι με 4-4-2 με σχηματισμό ρόμβου στο χώρο του κέντρου.

Ο Άγγλος τεχνικός παρέταξε κάτω από τα δοκάρια το νεαρό Χριστοδούλου και τους Όρσουλιτς και Καρλίτος στο κέντρο της άμυνας. Στα άκρα της άμυνας έπαιξαν για ακόμα ένα παιχνίδι οι εκπληκτικοί  Σοϊλέδης και Κωνσταντινίδης.

Στο χώρο του κέντρου  σε σχηματισμό ρόμβου ξεκίνησαν  οι Κατελάρης, Μαργκάσα, Κλέϊτον και Τουρέ ενώ στην επίθεση οι Ντάρμπισαϊαρ και Χριστοφή.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 45 λεπτά και μπορούσε να πετύχει περισσότερα από ένα γκολ. Κατάφερε με πολλά τρεξίματα να περιορίσει την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος η οποία ήταν ακίνδυνη. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 38ο λεπτό με ένα καταπληκτικό γκολ του Κατελάρη και πήρε το παιχνίδι στη ανάπαυλα με το 1-0 υπερ της.

Το δεύτερο ημίχρονο αν και η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε και πάλι καλύτερα από την ΑΕΚ όμως οι κιτρινοπράσινοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με μια βολίδα του Ακοράν στο 51ο λεπτό. Η ΟΜΟΝΟΙΑ όχι μόνο δεν τα παράτησε αλλά τρία λεπτά αργότερα έχασε μια τεράστια ευκαιρία με τον Χριστοφή για να μπει ξανά μπροστά στο σκορ.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Δημήτρης Χριστοφή έκανε την άμυνα της ΑΕΚ να μοιάζει με παιδική χαρά σέρβιρε στον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος με πολύ όμορφο τρόπο έγραψε το 2-1.  Τα επόμενα 30 λεπτά η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν έχασε την ψυχραιμία της κατάφερε να κρατήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την ΑΕΚ μακριά από τα καρέ της και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Μια νίκη –  ένεση – για την ψυχολογία της ομάδας μας η οποία μπορεί πλέον να βλέπει το μέλλον με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία.