ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΑλύγιστοι «πολεμιστές» και break! (Video)

Αλύγιστοι «πολεμιστές» και break! (Video)

Οι Ουόριορς έδειξαν την καρδιά του πρωταθλητή, οι Κάρι-Τόμπσον έβαλαν μεγάλα σουτ στο τέλος και οι πολεμιστές επικράτησαν με 106-105 στο Τορόντο, μένοντας ζωντανοί στους τελικούς (3-2).

Οι Καναδοί δεν μπόρεσαν να γράψουν ιστορία, αφού το Γκόλντεν Στέιτ είχε τους Splash Brothers να βγάλουν τα… κάστανα από τη φωτιά.

Οι Ουόριορς με μεγάλα σουτ του Τόμπσον και του Κάρι στο τέλος έκαναν το break (106-105) και μείωσαν σε 3-2 στους τελικούς.

Τη νίκη επισκίασε ο τραυματισμός του Ντουράντ, με τον GM της ομάδας να τονίζει πως έχει πρόβλημα στον αχίλλειο.

Για τους νικητές 31 με 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ είχε ο Κάρι, 26 με 7/13 τρίποντα μέτρησε ο Τόμπσον και 14 είχε ο Κάζινς που έδωσε σημαντικές λύσεις. Σημαντική δουλειά και από τον Ιγκουντάλα, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λέοναρντ για τρεις περιόδους και τον υποχρέωσε σε 9/24 σουτ.

Στον αντίποδα ο Λέοναρντ πήγε να πάρει μόνος του το ματς στο τέλος, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Είχε 26 με 12 ριμπάουντ, 18 πρόσθεσε ο Λάουρι, 17 ο Γκασόλ, 15 ο Ιμπάκα, ενώ ο Σιάκαμ τελείωσε με 12.

Ο Λάουρι είχε την ευκαιρία να χαρίσει τον τίτλο στους Καναδούς, αλλά αστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο!

Οι Ουόριορς περιμένουν να μάθουν τα νέα για τον Ντουράντ που χτύπησε ξανά στη δεξιά γάμπα και αποχώρησε με προστατευτική μπότα από το γήπεδο.

Το ματς

Οι Ουόριορς ξεκίνησαν δυνατά, με τον Κέβιν Ντουράντ να επιστρέφει και να έχει 2/2 τρίποντα στην αρχή, κάνοντας το 11-6. Οι Καναδοί έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα με τον Καουάι να γράφει το 19-19, 5 λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Στο 12λεπτο ο Κάρι μέτρησε 14 πόντους, ενώ ο KD είχε 11.

Ο τραυματισμός του Ντουράντ… πάγωσε για λίγο τους Ουόριορς, οι οποίοι όμως με πρωταγωνιστή τον Κάζινς αντέδρασαν, και με τον Κάρι έγραψαν το 52-39. Ο Λάουρι κατάφερε να πάρει ο 3ο φάουλ του Γκριν, κάτι που έκανε έξαλλο τον Ντρέιμοντ που χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Οι Ράπτορς μείωσαν στον πόντο, αλλά το τρίποντο του Κάρι και το καλάθι του Λούνεϊ, έφεραν τη διαφορά στους 6 (62-56) στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Κερ πάτησε γκάζι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με τον Τόμπσον έκαναν το 75-63. Οι Καναδοί μείωσαν σε 84-78, σε μια περίοδο που ο Λέοναρντ πέτυχε μόλις ένα πόντο. Το επιμέρους του δωδεκαλέπτου ήταν 22-22.

Ο Ιμπάκα με όμορφο καλάθι έγραψε το 85-82, αλλά ο Κουκ απάντησε με τρίποντο για το 88-82. O Πάουελ έκανε το 95-93, αναγκάζοντας τον Κερ να καλέσει timeout. Ο Λέοναρντ με ρεσιτάλ έφερε μπροστά τους Ράπτορς, όμως ο Τόμπσον με τρίποντο μείωσε σε 103-100. Ο Κάρι μετά από 8 σερί άστοχα τρίποντα, έβαλε το 9ο και ισοφάρισε!

Ο Τόμπσον με νέο τρίποντο έκανε το 106-103, όμως ο Λάουρι μείωσε σε 106-105. Ο Κάζινς χρεώθηκε με επιθετικό στα 19 δευτερόλεπτα, αλλά ο Λάουρι έχασε το τρίποντο της ζωης του ανενόχλητος και την ευκαιρία να δώσει το πρωτάθλημα στο Τορόντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 56-62, 78-84, 105-106

Ράπτορς-Ουόριορς 3-2

Game 1: Ράπτορς-Ουόριορς 118-109
Game 2: Ράπτορς-Ουόριορς 104-109
Game 3: Ουόριορς-Ράπτορς 109-123
Game 4: Ουόριορς-Ράπτορς 92-105
Game 5: Ράπτορς-Ουόριορς 105-106
Game 6: Ουόριορς-Ράπτορς (14/6)