ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΜε τριάρα η Ντόρτμουντ έκανε το 2 στα 2...

Με τριάρα η Ντόρτμουντ έκανε το 2 στα 2 (βίντεο)

Μετά τη νίκη επί της Μπριζ στο Βέλγιο η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε με 3-0 της γεμάτης προβλήματα Μονακό και έκανε το απόλυτο στον όμιλο. Οι Βεστφαλοί δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι απείλησε, αλλά ο Μπούρκι στάθηκε στο ύψος του σε ακόμη ένα παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι από την άλλη απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τον Αλκάθερ, αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Αυτό που άλλαξε στην επανάληψη ήταν η είσοδος του Μπρουν Λάρσεν για την Ντόρτμουντ στη θέση του Βολφ με τη σέντρα. Ο Δανός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 51’ και έδιωξε το άγχος για τους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν στη συνέχεια και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμη περισσότερα τέρματα. Στο 69’ ο Αλκάθερ αστόχησε σε πέναλτι, όμως 3’ αργότερα έκανε το 2-0, πριν ο Ρόις κάνει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις!

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Πίσεκ, Ακάντζι, Ζαγκαντού, Ντιαλό, Ντιλέινι (65’ Βάιγκλ), Βίτσελ, Βολφ (46’ Μπρουν Λάρσεν), Ρόις, Σάντσο (84’ Φίλιπ), Αλκάθερ

Μονακό (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Μπενάλιο (45’ Σούμπασιτς), Ράτζι, Γκλικ, Ζέμερσον, Χένριξ, Αολού, Γκολοβίν (77’ Τσαντλί), Τιέλεμανς, Σιλά (70’ Γκρανσντίρ), Σιντιμπέ, Φαλκάο