ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗΠήρε το αιώνιο η ΟΜΟΝΟΙΑ

Πήρε το αιώνιο η ΟΜΟΝΟΙΑ

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε πριν από λίγο το αιώνιο ντέρμπι στην πετόσφαιρα με 3-1 σετς.

Το φιλμ του αγώνα από την ΚΟΠΕ:

Την ρεβάνς της ήττας στον Α’ Γύρο, που ισούται με παραμονή στην κορυφή, πέτυχε η Ομόνοια το βράδυ της Παρασκευής, στο «αιώνιο» ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία». Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-1 σετ μετά από ένα ωραίο παιχνίδι 100 λεπτών. Το ΑΠΟΕΛ μετά τον Green Air Παφιακό δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα και έμεινε στο τέλος της «διαβολοβδομάδας» στην 6η θέση διατηρώντας ελπίδες τετράδας.

Η Ομόνοια πήρε διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (12-06, 19-13, 21-14) για να επιβληθεί σε 22’ με 25-16 και να προηγηθεί 1-0.

Εντελώς αντίθετα ήταν τα δεδομένα στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια ναι μεν ξέφυγε 06-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε για να προσπεράσει 15-16 στα μέσα του σετ. Το «αιώνιο» στο δεύτερο σετ ήταν αντάξιο των δυο ομάδων με την Ομόνοια να φεύγει… 22-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ σχεδόν άμεσα να ισοφαρίζει 22-22. Τελικά, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανατρέψει τα πάντα και να κερδίσει 24-26 σε 29’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1.

Οι «πράσινοι» θύμισαν στο τρίτο σετ την απόδοση του πρώτου. Προηγήθηκαν 12-07 δείχνοντας κυρίαρχοι όταν βρέθηκαν και στο +8, 19-11.  Η ομάδα του Σ. Σάββα πήρε αυτό που ήθελε με 25-17 σε 25’ ανακτώντας το προβάδισμα 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο +1 (03-04), αλλά η Ομόνοια βρήκε λύσεις και προηγήθηκε 11-06. Η Ομόνοια κυριάρχησε στο σετ διατηρώντας τα κεκτημένα (20-12) και τέλειωσε το σετ και τον αγώνα με 25-15 σε 25’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, Ruiz, Alves, Πετρακκίδης Σ. , Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Juarez Gomes, Ευσταθίου, Γεωργίου, Kασαμπαλής, Αβερκίου, Velijkovic – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές