ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΣτα ημιτελικά του US OPEN ο Νισικόρι

Στα ημιτελικά του US OPEN ο Νισικόρι

Μετά από αγώνα που κράτησε 4 ώρες ο Κέι Νισικόρι επικράτησε του Μάριν Τσίλιτς με 3-2 παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του US OPEN.

Μεγάλο παιχνίδι και μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του US OPEN για τον Κέι Νισικόρι. Ο Ιάπωνας μετά από μια συγκλονιστική μάχη που κράτησε 4 ώρες και 8 λεπτά, επικράτησε με 3-2 (2-6, 6-4, 7-6(5), 4-6, 6-4) του Κροάτη Μάριν Τσίλιτς και πήρε το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης παίρνοντας και ρεβάνς από τον αντίπαλό του για την ήττα στον τελικό της διοργάνωσης το 2014.

Ο αγώνας όπως αναφέραμε ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, παρότι ο Βόσνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε το πρώτο σετ με το άνετο 6-2. Ο Ιάπωνας αντέδρασε και πήρε στις λεπτομέρειες τα άλλα δύο, όμως και πάλι ο Τσίλιτς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στέλνοντας τον προημιτελικό στο πέμπτο σετ.

Εκεί ο Νισικόρι ήταν πιο ψύχραιμος φτάνοντας στη νίκη και πλέον θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Τζον Μίλμαν.

Πηγή:gazzetta.gr