ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣEURO 2016: Νίκες για Ελβετία και Ουαλία (Video)

EURO 2016: Νίκες για Ελβετία και Ουαλία (Video)

ΑΛΒΑΝΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ 0-1

Η Ελβετία ξεκίνησε ιδανικά, παρά το άγχος που είχε ως το φινάλε, στο Euro 2016. Με γκολ του αρχηγού της Σερ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, επικράτησε της Αλβανίας με 1-0. Οι Αλβανοί έμειναν με 10 παίκτες στο 36’ λόγω αποβολής του δικού τους αρχηγού Τσάνα, αλλά είχαν ευκαιρίες (δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ) να «κλέψουν» τον βαθμό.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στην πρώτη τους ευκαιρία. Από το κόρνερ του Σακίρι (5`), ο Σαρ εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Μπερίσα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αλβανίας. Δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Σαντικού βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ζόμερ, όμως ο τελυταίος απομάκρυνε με τα πόδια. Κι ενώ οι Αλβανοί ισορρόπησαν τον αγώνα, αποβλήθηκε ο Τσάνα (όντας πεσμένος βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα).

Η Ελβετία σπατάλησε ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς. Στο 38` ο Τζεμαϊλί σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Μπερίσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 41` ο ίδιος σούταρε ελάχιστα δίπλα από την αλβανική εστία, ενώ στο 43` ο Σεφέροβιτς υποχρέωσε τον Μπερίσα σε εξαιρετική επέμβαση. Στο 53` και στο 67` ο Σεφέροβιτς νικήθηκε ξανά από τον Μπερίσα, ενώ στο 75` το φαλτσαριστό σουτ του Εμπολό πέρασε άουτ.

Στο τελευταίο τέταρτο η Αλβανία είχε δύο ευκαιρίες να «κλέψει» τον πόντο. Στο 77` ο Σαντικού σούταρε από καλή θέση στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ζόμερ, ενώ στο 87` ο Γκάσι βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζόμερ, αλλά σούταρε πάνω στον αντίπαλο τερματόφύλακα.

ΣΚΟΡΕΡ: 5′ Σερ

ΑΠΟΒΟΛΗ: 36′ Τσάνα

ΑΛΒΑΝΙΑ: Μπερίσα, Ίσαϊ, Τσάνα, Μάβραϊ, Αγκόλι, Κουκέλι, Αμπράσι, Ταουλάντ Τζάκα (62′ Κάτσε), Ρόσι (74′ Τσικαλέσι), Λενιάνι, Σαντίκου (82′ Γκάσι)

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ, Σερ, Τζουρού, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Μπεχράμι, Γκρανίτ Τζάκα, Τζεμαϊλί (76′ Φάμπιαν Φράι), Σατσίρι (88′ Ζέλσον Φερνάντες), Μεχμέντι (62′ Εμπολό), Σεφέροβιτς

ΟΥΑΛΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 2-1

Η Ουαλία ντεμπουτάρισε απόψε σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και το έκανε ιδανικά. Με γκολ του Μπέιλ από τα 30 μέτρα και ένα του Ρόμπσον-Κανού στο τέλος, οι Ουαλοί επιβλήθηκαν της Σλοβακίας με 2-1 (είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ντούντα με το πρώτο του άγγιγμα στην μπάλα όταν πέρασε ως αλλαγή).

Η Σλοβακία έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Χάμσικ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σούταρε, αλλά ο Ντέιβις με σωτήριο τάκλιν, απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Λίγο αργότερα, στο 10’, ο Μπέιλ, με φάουλ από τα 30 μετρά (κακή εκτίμηση του Κόζατσικ) πανηγύρισε το πρώτο γκολ των Ουαλών στο Euro και γενικά σε μεγάλη διοργάνωση. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, αλλά τον βρήκε στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 55′ μετά από κάθετη μπαλιά του Βάις στον Μακ, ο άσος του ΠΑΟΚ έφυγε απέναντι και διαγώνια από τον Γουόρντ, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα «απάντησε» η Ουαλία, όταν μετά από σέντρα του Άλεν, κεφαλιά του Μπέιλ, έδιωξε πολύ δύσκολα ο Κόζατσικ. Στο 61’ ο Μακ πήρε την μπάλα λίγο κάτω από την περιοχή, πέρασε δύο παίκτες και γύρισε στον νεοεισελθόντα Ντούντα, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, με άψογο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στο φινάλε για το γκολ της νίκης, το οποίοι πέτυχε η Ουαλία με τον Ρόμπσον-Κανού (έκανε κάτι σαν στραβοκλωτσιά, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα). Η Σλοβακία, στο 86ο λεπτό, έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Νέμετς έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γουόρντ.

ΣΚΟΡΕΡ: 10′ Μπέιλ, 81′ Ρόμπσον-Κάνου – 61′ Ντούντα
ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Νιλ Τέιλορ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Γκάντερ, Ντέιβιντ Έντουαρντς (69′ Λέντλεϊ), Ράμσεϊ (88′ Τζαζ Ρίτσαρντς), Τζο Άλεν, Τζόναθαν Γουίλιαμς (71′ Ρόμπσον-Κάνου), Μπέιλ
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Σβέντο, Χροζόβσκι (60′ Ντούντα), Κούτσκα, Χάμσικ, Μακ, Βάις (83′ Στοχ), Ντούρις (59′ Νέμετς)