ΑΠΟΨΕΙΣ

Άποψη Φιλάθλου:”Εξαιρετικά δύσκολο εμπόδιο η Αϊντχόφεν”

Το επόμενο εμπόδιο που έχει να περάσει η Ομόνοια είναι η Αϊντχόφεν και αναμφισβήτητα αποτελεί ένα εξαιρετικά δύσκολο εμπόδιο. Η ομάδα των Ολλανδών είναι ιδιαίτερα ποιοτική και σίγουρα είναι πιο ποιοτική και έμπειρη από τη δική μας ομάδα. Επίσης, η Αϊντχόφεν έχει ανάγκη να πάρει βαθμούς από την Ομόνοια καθώς στον πρώτο αγώνα που έδωσε, έχασε στην έδρα της από τη Γρανάδα.  Με βάση τις πληροφορίες αυτή τη στιγμή η Αϊντχόφεν αντιμετωπίζει προβλήματα από τον ιό και από τραυματισμούς ωστόσο θα φανεί στο γήπεδο αν θα την επηρεάσουν και πόσο αυτές οι απουσίες.

Να υπενθυμίσω επίσης ότι η Αϊντχόφεν ήταν η αντίπαλος του Απόλλωνα στα πλέι οφ του Europa League μόλις πριν ένα χρόνο. Ο πρώτος αγώνας έγινε στην Ολλανδία στις 22/8/2019. Στο α΄ ημίχρονο, η ομάδα της Λεμεσού στάθηκε πολύ καλά και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-0. Στο β’ ημίχρονο όμως, ο Απόλλων έχασε τη συγκέντρωση του και μέσα σε 15 λεπτά, από το 45’ έως το 60’, δέχτηκε 3 τέρματα. Ο Απόλλων έκανε μια φάση με το Φώτη λίγο πριν το τέλος ενώ ακριβώς πριν τη λήξη οι Ολλανδοί έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 4-0.

Στον επαναληπτικό, που έγινε μια βδομάδα αργότερα στο ΓΣΠ, το παιχνίδι κυλούσε ομαλά για τον Απόλλωνα έως το 70’ λεπτό.  Αν και η πρόκριση είχε κριθεί, ο Απόλλων έχασε τη συγκέντρωση του και πάλι και μέσα σε 24΄λεπτά, από το 71΄έως το 94΄, δέχτηκε 4 τέρματα (!).

Στην αντίπερα όχθη τώρα, η δική μας ομάδα, με τη μέχρι τώρα παρουσία, της έδειξε ότι είναι συμπαγής και πειθαρχημένη ομάδα, που δεν φοβάται κανένα αντίπαλο και που έχει άφθονο ταλέντο. Επίσης, με βάση αυτά που λένε πιο ειδικοί στα του ποδοσφαίρου από εμένα, η Ομόνοια έχει τη δυνατότητα να προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε αγώνα και να μην παρασύρεται.

Αυτό είναι κάτι που σημείωσε ο Γιώργος Σαββίδης, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα ΠΑΟΚ-ΟΜΟΝΟΙΑ, στην εκπομπή του θρύλου της κυπριακής αθλητικής δημοσιογραφίας, Σάββα Κοσιάρη. Ο Γιώργος ανέφερε ότι ο ΠΑΟΚ στο α’ ημίχρονο δεν πίεζε ψηλά την Ομόνοια και της έδινε χώρο να ανέβει έτσι ώστε ο ΠΑΟΚ να βρει περισσότερους χώρους για να την κτυπήσει, όμως η Ομόνοια δεν παρασύρθηκε από αυτή την τακτική του ΠΑΟΚ και αυτό ήταν σημαντικό.

Για να νικήσει η Ομόνοια την Αϊντχόφεν πρέπει να συντρέξουν πολλοί παράγοντες και εύχομαι ότι αυτό θα συμβεί την ερχόμενη Πέμπτη. Είναι βέβαιο ότι ο υπέροχος Πράσινος Λαός θα βάλει την απαραίτητη «ένεση» στους παίκτες πριν πάνε στο γήπεδο. Απ΄εκεί και πέρα όμως, οι παίκτες μας πρέπει να ακολουθήσουν το πλάνο του προπονητή μας και να παλέψουν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.  Η Ομόνοια δεν πρέπει να χάσει τη συγκέντρωση της ή να παρασυρθεί.  Αναμφισβήτητα, σε τέτοιους αγώνες, μαζί με όλα τα άλλα, χρειάζεται και λίγη τύχη…

Καλή επιτυχία εύχομαι στην Ομόνοια.  Όμως, ότι και να γίνει, ένα είναι βέβαιο: Omonia will never walk alone…NEVER, όμως!

Κατερίνα Βασιλείου

ΥΓ

Η περιγραφή του αγώνα ΠΑΟΚ-ΟΜΟΝΟΙΑ από το Μάκη Νικολάου ήταν για ακόμη μια φορά εξαιρετική και τον συγχαίρω γι’ αυτό.