ΑρχικήΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣH "πρώην" και η "νυν" παγκόσμια... κόλλησαν στο μηδέν....

H “πρώην” και η “νυν” παγκόσμια… κόλλησαν στο μηδέν. Όλα τα αποτελέσματα του Nations League (βίντεο)

Σε ένα μάλλον μοιρασμένο ματς με δύο πρόσωπα, Γερμανία και Γαλλία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του League A του Nations League, στο οποίο συμμετέχει και η Ολλανδία. Οι δύο τελευταίες πρωταθλήτριες κόσμου δεν σκόραραν στον αγώνα που έγινε στο Allianz Arena του Μονάχου και πήραν από έναν βαθμό στην προσπάθεια για τα Finals που θα γίνουν τον Μάιο ανάμεσα στους νικητές κάθε group.

Σε ένα ματς που πριν το ξεκίνημά του βραβεύτηκε ως ο καλύτερος Γερμανός παίκτης ο Τόνι Κροος, η ομάδα του Ντεσάν ήταν καλύτερη σε ένα πρώτο μέρος με μετρημένες φάσεις και στο ξεκίνημα της επανάληψης μπήκε επίσης πιο δυνατά και είχε ευκαιρία με τον Γκριζμάν. Η πρώτη πραγματική ευκαιρία της Γερμανίας ήρθε στο 64′ με τον Ρόις αλλά ο Αρεολά απάντησε και στο φινάλε η Mannschaft ήταν ανώτερη αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Ο keeper της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε μυθική επέμβαση με το ένα χέρι στο 76′ στην κεφαλιά του Γκίντερ κρατώντας το 0-0 μέχρι το φινάλε.

Γερμανία (Γιόαχιμ Λεβ): Νόιερ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Ρούντιγκερ, Γκίντερ, Κίμιχ, Κροος, Γκορέτσκα (66′ Γκουντογκάν), Μίλερ, Ρόις (83′ Σανέ), Βέρνερ.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Αρεολά, Βαράν, Ουμτιτί, Λούκας Ερναντέζ, Παβάρ, Ματουιντί (86′ Τολισό), Πογκμπά, Καντέ, Γκριζμάν (80′ Φεκίρ), Μπαπέ, Ζιρού (66′ Ντεμπελέ).

Tεσσάρα η Ουαλία, ήττα για την Κύπρο με… Ομάρ!
Ασχημο το ξεκίνημα της Κύπρου στη διοργάνωση, ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από τη Νορβηγία στο Οσλο και πλέον καλείται να παρουσιάσει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στη Λευκωσία απέναντι στη Σλοβενία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν και στο 20ο λεπτό άνοιξαν  το σκορ με… πρωταγωνιστή τον Ομάρ. Ο μπακ του Ολυμπιακού έκανε τη σέντρα και ο Γιόχανσεν με πλασέ πέτυχε 1-0. Ο ίδιος παίκτης στο 42′ με άψογη εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 2-0. Οι Βούλγαροι έκαναν την έκπληξη και μπήκαν δυνατά στη μάχη για την κορυφή του ομίλου, καθώς επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της Σλοβενίας. Ο Κράεβ στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 40′ με τον Ζάιτς, ωστόσο και πάλι ο Κράεβ στο 59′ πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Χούμπτσεβ.

Οι Ουαλοί ήταν καταιγιστικοί, έκαναν ό,τι ήθελαν τους Ιρλανδούς κι έγιναν φαβορί με το… καλημέρα επικρατώντας 4-1! Ο Μπέιλ ήταν εξαιρετικός, πέτυχε ένα υπέροχο γκολ κι έδωσε στην ομάδα του το πάνω χέρι για την πρωτιά. Ο Λόρενς στο 6′ άνοιξε το σκορ, ο σταρ της Ρεάλ πέτυχε το 2-0 στο 18′, ενώ ο Ράμσεϊ στο 37′ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδα του. Ο Ρόμπερτς πέτυχε το 4-0 και οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν με τον Γουίλιαμς. Βήμα πρωτιάς έκαναν οι Ουκρανοί, οι οποίοι επικράτησαν εκτός έδρας της Τσεχίας με 2-1. Μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό από το γκολ του Σικ, ωστόσο ο Κονοπλιάνκα στο 45′ και ο Ζιντσένκο στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσαν την ανατροπή!