ΑρχικήDaily NewsIn Matt we Trust!

In Matt we Trust!

Πολύ “αμερικανιά” το απόφθεγμα αυτό, αλλά αποτυπώνει όλη την αλήθεια για την σημερινή ΟΜΟΝΟΙΑ. Σε ένα παιχνίδι που τα πάντα πήγαιναν λάθος από το πρώτο λεπτό, ο Άγγλος επιθετικός χρειάστηκε μόνο 4 λεπτά για να φέρει τα κάτω-πάνω.

Είναι πολλά τα στοιχεία που αξίζουν σχολιασμού, με βάση τα όσα είδαμε στο χτεσινό παιχνίδι. Και θα προσπαθήσουμε να τα αποκωδικοποιήσουμε και να αποτυπώσουμε τις πραγματικότητες του χτεσινού αγώνα.

Κατ’ αρχήν η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε ένα πολύ μέτριο ως κακό πρώτο ημίχρονο. Και αυτό οφείλετε σε συγκεκριμένες παραμέτρους. Το πρώτο αφορά τα ατομικά λάθη στον χώρο της άμυνας. Ο Λουκάς Βύντρα έκανε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι. Ο Παναγή ενήργησε σαν πρωτάρης στην φάση του πρώτου γκολ της Άχνας. Με αρκετά λάθη και ο Φλορέσκου, ενώ ο Κατελάρης τα βρήκε μπαστούνια σε ρόλο δεξιού εσωτερικού μέσου.
Το δεύτερο αφορά γενικότερα την αμυντική λειτουργία της ομάδας. Δεχτήκαμε δύο εύκολα γκολ και γενικά αφήσαμε τον Εθνικό να φτιάξει αρκετές ευκαιρίες. Πέρα από το γκολ του Ζελάγια στο 8′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρήκε ακόμα 3 πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.
Το τρίτο αφορά καθαρά την τακτική με την οποία άρχισε το παιχνίδι ο Τζον Κάρβερ. Ο ρόμβος με Κατελάρη αντί Τουρέ δεν λειτούργησε ποτέ. Άλλα τα ποδοσφαιρικά χαρίσματα του Φάνου και άλλα του διεθνή με την Μπουργκίνα Φάσο. Με δύο λοιπόν ανασταλτικούς μέσους στον άξονα, η ομάδα δεν μπορούσε να είναι αρκετά δημιουργική. Επιθετικά με τον Δημήτρη Χριστοφή να κινείται στον δεξιό διάδρομο, ο Ντάρμπισαϊαρ (όντας αποκομμένος) είχε τεράστιες δυσκολίες με τα υψηλόσωμα κορμιά στο κέντρο της άμυνας του Εθνικού, αφού η μπάλα συνήθως “του ερχόταν” από ψηλά…

Παρά το γεγονός ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ, δεν ήταν και τόσο καλή, βρήκε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Πρωταγωνιστής στις πλείστες ο Δημήτρης Χριστοφή, που είδε τον Μπογκαντίνοφ να κάνει εξαιρετικές αποκρούσεις. Από την άλλη τα τελειώματα του δεν ήταν τα καλύτερα, με αποκορύφωμα την φάση στις αρχές του β’ ημιχρόνου, όπου και σούταρε απελπιστικά άουτ. Καλύτερη ευκαιρία της ομάδας μας στο διάστημα αυτό, το σουτ του Μαργκάσα στο δοκάρι στο 37′, μετά την εκπληκτική ενέργεια του Καρλίτος από αριστερά.

Βλέποντας όλα αυτά να συμβαίνουν, ο Κάρβερ, άλλαξε πρόσωπα και σύστημα στο 60ο λεπτό. Άλλαξε τον Καρλίτος με Ρουσιά και εφάρμοσε ένα πιο επιθετικό 3-5-2. Ο Μαργκάσα πέρασε αριστερά ως μπακ-χαφ, ο Χριστοφή δεξιά και ο Κατελάρης στον κεντρικό διάδρομο δίπλα στον Φλορέσκου. Ο Ρουσιάς τοποθετήθηκε δίπλα στον Ντάρπισαϊαρ και είχε καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή της μορφής του αγώνα.
Η εφαρμογή του νέου σχηματισμού, άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς. Λίγα λεπτά αργότερα, η ΟΜΟΝΟΙΑ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 και ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο. Όλα ξεκίνησαν από εκτέλεση κόρνερ υπέρ της ομάδας μας, που κατέληξε (μετά από λάθος μπαλιά του Βύντρα), σε αντεπίθεση δύο με ένα… Δύο παίκτες του Εθνικού έφυγαν πίσω από το κέντρο, ο Κωνσταντινίδης έτρεχε σαν τρελός να τους προλάβει και μετά από μελέ στα καρέ μας και κόντρα στην κόντρα, ο Κατσαράβα σκόραρε. Αρκετή δόση τύχης στο γκολ του Κατσαράβα, αμυντική συμπεριφορά για κλάματα, από την ομάδα μας.

Και εκεί που άρχισαν όλα να φαίνονται μαύρα, ήρθε το 4λεπτο του τρόμου του Ματ. Ο Άγγλος που ήταν εξαφανισμένος για 70 λεπτά τα έκανε όλα σε ένα τετράλεπτο. Κεφαλιά-γκολ στο κόρνερ του Κλέυτον. Κεφαλιά γκολ στην ιδανική μπαλιά του Κωνσταντινίδη. Και ιδανικό πλασέ-τελείωμα σε μια μπαλιά εξαιρετικής ποδοσφαιρικής ευφυίας του Ονησίφορου Ρουσιά. Ο Ματ είναι ένας επιθετικός-killer. Και τα τελειώματα του, στο εκπληκτικό αυτό τετράλεπτο θα γραφτούν στην ιστορία.

Κανένα πικρόχολο tweet, καμία “δήλωση-παρωδία”, δεν μπορεί να αμαυρώσει αυτό που πέτυχε χτες ο Ματ Νταρμπισάϊαρ. Σε οποιαδήποτε άλλη ποδοσφαιρική χώρα, το επίτευγμα αυτό, θα ήταν το highlight της ημέρας. Στην Κύπρο του 2017, δίνουμε περισσότερη έμφαση στα δευτερεύοντα… Αν όμως ο Ματ φορούσε την φανέλα του Αποέλ, θα ήταν ήδη πρώτο θέμα στις ειδήσεις!

Μετά λοιπόν το 3-2, ο Κάρβερ, άλλαξε σύστημα ξανά, επαναφέροντας την τετράδα στην άμυνα με τον Μαργκάσα να αγωνίζεται πλέον ως αριστερός μπακ. Ο Σάκης Κύπρου μπήκε στην θέση του Χριστοφή και ο Φυλακτού του Κλέυτον. Ο Εθνικός προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με μακρινά πλάγια άουτ του Πινσέλι, δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις αλλά μέχρι εκεί…

Σε γενικές γραμμές, η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε ντέρμπι ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να κερδίσει πολύ πιο εύκολα. Η μεγάλη ανατροπή, ο τρόπος που ήρθε και το προσωπικό επίτευγμα του Νταρμπισάϊαρ, ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στον αγώνα. Από την άλλη, τα αμυντικά προβλήματα, τα 24 γκολ παθητικό και η ευκολία που η ομάδα γίνεται τρωτή και ευάλωτη, απαιτούν διορθωτικά μέτρα άμεσα. Αν δεν γίνει αυτό, το τίμημα θα το πληρώσουμε σύντομα ή αργότερα. Η μπάλα είναι στα πόδια αυτών που παίρνουν αποφάσεις.

Μέχρι τότε, ας είναι καλά ο Ματ Νταρμπισάϊαρ. Η κάθοδος του στο Ηλίας Πούλλος είναι πραγματική ευλογία για την ΟΜΟΝΟΙΑ αλλά και το Κυπριακό ποδόσφαιρο γενικότερα.