ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κρίμα για την προσπάθεια

Η ΟΜΟΝΟΙΑ δέχτηκε πριν από λίγο την ήττα με 2-1 από την PSV σε αγώνα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η ομάδα στο Α’ μέρος δεν κλείστηκε πίσω και βρήκε αρκετές ευκαιρίες. Αποκορύφωμα η γκολάρα 56 μέτρων του Τζιόρντι Γκόμες που έδωσε προβάδισμα στην ΟΜΟΝΟΙΑ. Ταυτόχρονα πέραν της ολιγορίας στο 40′ όπου ήρθε η ισοφάριση για την Ολλανδική ομάδα,  η αμυντική μας διάταξη λειτούργησε πολύ καλά στο πρώτο 45 λέπτο.

Στο Β’ μέρος η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πολύ καλά κέρδισε μέτρα και έφτιαξε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Ντούριτς για να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ. Δυστυχώς ο Σλοβάκος επιθετικός της ομάδας μας αστόχησε και στις δύο φάσεις, την μια χωρίς τερματοφύλακα, και την άλλη μόνος από το μισό μέτρο.

Όσο περνούσε ο χρόνος η κούραση ήταν εμφανέστατη και οι Ολλανδοί κυριαρχούσαν. Αποκορύφωμα το τελευταίο 7λέπτο του αγώνα όπου οι ποδοσφαιριστές της PSV πίεσαν και κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία φάση του αγώνα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ δικαιούται να φωνάζει καθώς στο 91ο λεπτό πριν το γκολ των Ολλανδών,  ο Κούσουλος ήταν έτοιμος να περάσει στον αγώνα ως αλλαγή όμως ο διαιτητής του αγώνα σε δύο περιπτώσεις δεν ακούσε τις εντολές του 4ου διαιτητή.

Από τον σημερινό αγώνα κρατάμε το πάθος και την ψυχή που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές μας για ενενήντα λεπτά, και ασφαλώς την γκολάρα του Τζιόρντι με το οποίο έγραψε ιστορία, καθώς έχει πετύχει το πιο μακρινό γκολ στην ιστορία του Europa League (56 μέτρα).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ. Λέζιακς, Γκόμεθ, Παπουλής (80΄Ασαντέ) Βίτορ, Τζιωνής, Μποτεάκ, Ντούρις (80΄Κακουλής)

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Σεχου, Κίκο, Σενέ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο, Λοϊζου, Κακουλλής, Ασαντέ.

PSV: Mvogo, Hendrix, Teze, Boscagli, Max, Götze, Sangaré, Thomas, Ihattaren, Madueke (83΄Fein) Malen

Στον πάγκο: Unnerstall, Müller, Fein, Mauro Júnior, Ledezma, Luis Felipe, Kjølø, Saibari.

Κίτρινες: Γκόμεθ, Ασαντέ/Μποσκαλί, Τέζε