ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παλληκαρίσια νίκη με ηγέτη της τον Τζιόρντι

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε την Ανόρθωση πριν από λίγο με 1-0 στο στάδιο Γ.Σ.Π σε αγώνα για την17η αγωνιστική του Παγκυπρίου πρωταθλήματος και μείωσε την διαφορά από την κορυφή στον 1 βάθμο.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ απέναντι σε μια πολύ σφυχτή Ανόρθωση είχε την υπεροχή απέναντι στην Ανόρθωση, κράτησε μπάλα και γυρόφερνει την μπάλα έξω από την εστία του Λόρια.

Αυτό που της έλειψε ήταν το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ δημιούργησε μόλις μια καλή ευκαιρία στο Α’ ημίχρονο  όταν ο Τιάγκο φάτσα με τον Λόρια, έστειλε την μπάλα στον Γεωργιανό τερματοφύλακα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 45λέπτο δεν απείλησαν σε καμιά περίπτωση την εστία του Κυριακίδη, δείχνοντας ξεκάθαρα ότι ήρθαν στο  Γ.Σ. Π για να “κλέψουν” το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο με την ΟΜΟΝΟΙΑ να σκοράρει ένα υπέροχο γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τζιόρντι Γκόμεθ. Το γκολ αυτό βοήθησε την ΟΜΟΝΟΙΑ ψυχολογικά η οποία κλείδωσε την Ανόρθωση και δεν κατάφερε να απειλήσει την ΟΜΟΝΟΙΑ, πέραν μιας περίπτωσης όπου ο Κυριακίδης κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Μάλιστα η ομάδα έφτιαξε και δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ματ, όμως στην μια περίπτωση η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια και πέρασε έξω, ενώ στην 2η ο Γεωργιανός τερματοφύλακας είπε όχι σε δυνατό σουτ του Άγγλου.

Η ομάδα μας σήμερα είχε ψυχή.είχε πάθος, είχε θέληση, όμως είχε και σε πολύ καλή ημέρα τον ηγέτη της, τον Τζιόρντι Γκόμεθ. Ο Πορτογάλος ήταν πανταχού παρόν, σκόραρε και έδωσε ώθηση στην ΟΜΟΝΟΙΑ να πάρει ίσως την πιο σημαντική της νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (64′ Κακουλλής), Μαυρίας,  Τιάγκο, Ντάρμπισαϊρ (95′ Κούσουλος)

Στον πάγκο οι Νικολάου, Περέιρα, Μανρίκε, Τζιωνής, Χαραλάμπους, Εζρά, Μίκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Μανθάτης (86′ Σαντίκ), Καλτσάς (60′ Βασιλακάκης), Ντούρις (60′ Κατσαράβα)

Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Πηλέας, Χατζηβασίλης, Ιωάννου