Home » ΡΟΗ » Σέντρα για το Μουντιάλ του Κατάρ σήμερα! Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διασταυρώσεις!
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022

Σέντρα για το Μουντιάλ του Κατάρ σήμερα! Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διασταυρώσεις!

Η ιστορική στιγμή της σέντρας του πρώτου Χειμερινού Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου πλησιάζει. Διανύουμε «Μουντιαλική» εβδομάδα, καθώς την ερχόμενη Κυριακή (20/11, 18:00) στο Στάδιο «Al-Bayt» θα πραγματοποιηθεί η τελετή έναρξης και το πρώτο παιχνίδι, καθώς στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου οι διοργανωτές Καταριανοί θα αντιμετωπίσουν το Εκουαδόρ.

Πρόκειται για την πρώτη διοργάνωση στην ιστορία του θεσμού που διεξάγεται σε μη καλοκαιρινούς μήνες εξαιτίας της έντονης ζέστης και υγρασίας που επικρατεί στην περιοχή στη διάρκεια του καλοκαιριού, ενώ είναι η δεύτερη μόλις φορά που το παγκόσμιο κύπελλο φιλοξενείται εξ ολοκλήρου σε ασιατικό έδαφος, 20 χρόνια μετά τη συνδιοργάνωσή του από Ιαπωνία και Νότιο Κορέα.

Οκτώ γήπεδα σε πέντε πόλεις της αραβικής χώρας θα υποδεχθούν τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα των 32 χωρών που εξασφάλισαν την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί για τελευταία φορά με αυτή τη μορφή, καθώς ο αριθμός των συμμετεχόντων θα αυξηθεί σε 48 από την επόμενη που θα φιλοξενηθεί στα γήπεδα των ΗΠΑ, του Καναδά και του Μεξικού το 2026.

Για την κατασκευή των απαραίτητων για τη φιλοξενία της διοργάνωσης υποδομών το εμιράτο δαπάνησε περίπου $229 δισεκ., με τα εκτιμώμενα έσοδα για το κράτος να υπολογίζονται στα $17 δισεκ., χάρη κυρίως στους 1,2 εκατ. επισκέπτες που θα παρακολουθήσουν τις 29 αυτές ημέρες τις προσπάθειες των ομάδων τους.

Παρόλα όμως τα εντυπωσιακά νέα γήπεδα και την αίγλη του θεσμού, η συγκεκριμένη διοργάνωση μαστίζεται από διαμάχες και παγκόσμια κριτική από τη στιγμή που κέρδισε τα δικαιώματα φιλοξενίας τον Δεκέμβριο του 2010.

Αρχικά, υπήρξαν κατηγορίες από δημοσιογράφους, βουλευτές και τελικά από το Υπουργείο Δικαιοσύνης των ΗΠΑ ότι η χώρα εξασφάλισε τη νίκη δωροδοκώντας στελέχη της FIFA, ακολούθησαν αργότερα πρωτοσέλιδα για τις συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι μετανάστες εργάτες, πολλοί εκ των οποίων έχασαν τη ζωή τους (γίνεται λόγος για δεκάδες χιλιάδες), τραυματίστηκαν ή έμειναν απλήρωτοι κατά την κατασκευή των υποδομών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ πιο πρόσφατα, παίκτες και ακτιβιστές επιτέθηκαν κατά της απαγόρευσης της ομοφυλοφιλίας από το Κατάρ.

Η FIFA και το Κατάρ αρνούνται κάθε κατηγορία σχετικά με την ψηφοφορία, ενώ δήλωσαν ότι όλοι είναι ευπρόσδεκτοι στο τουρνουά, ανεξάρτητα από την καταγωγή, το υπόβαθρο, το φύλο, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, τη θρησκεία ή την εθνικότητά τους.

Σημειώνεται πως για την καλύτερη διαχείριση της κατάστασης, η διοργανώτρια χώρα έχει κλείσει τα σύνορά της για τους τουρίστες για τον Νοέμβριο, επιτρέποντας την είσοδο στη χώρα μόνο στους φιλάθλους με εισιτήριο και σε έως τρεις συγγενείς και φίλους τους, με τα εκατομμύρια αναμενόμενων επισκεπτών να συγκεντρώνονται σε μια ακτίνα μόλις 35 μιλίων. Αξιωματούχοι αναφέρουν επίσης ότι μπορούν να παρακολουθούν την κυκλοφορία, τις μεταφορές και τις ροές των ανθρώπων σε όλη τη Ντόχα, ακόμη και μέσα στα στάδια, όπου χιλιάδες κάμερες μπορούν να ζουμάρουν για να καταγράψουν ένα μόνο πρόσωπο.

Επιπλέον, οι αρχές του Κατάρ αποφάσισαν ότι δεν θα σερβίρονται αλκοολούχα ποτά εντός των γηπέδων, απόφαση που ισχύει μόνο για τους φιλάθλους. Αντίθετα, τα αλκοολούχα ποτά θα σερβίρονται κανονικά στις πολυτελείς σουίτες για στελέχη της FIFA και άλλους πλούσιους επισκέπτες, ενώ σύμφωνα με την απόφαση, ούτε η «παραδοσιακά» αγαπημένη του ποδοσφαιρικού κοινού μπύρα δεν θα πωλείται στους φιλάθλους στα γήπεδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Όμιλοι

1η Αγωνιστική

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

18:00 Κατάρ – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al Khor)

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

  • 15:00 Αγγλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 18:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 21:00 ΗΠΑ – Ουαλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • 12:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)
  • 15:00 Δανία – Τυνησία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Μεξικό – Πολωνία (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Γαλλία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • 12:00 Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
  • 15:00 Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 18:00 Ισπανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 21:00 Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • 12:00 Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 15:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

2η Αγωνιστική

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • 12:00 Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 15:00 Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 18:00 Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 21:00 Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος) , (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • 12:00 Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 15:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • 12:00 Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 15:00 Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 18:00 Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 21:00 Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • 12:00 Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 15:00 Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 18:00 Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

3η Αγωνιστική

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • 17:00 Εκουαδόρ– Σενεγάλη (1ος όμιλος) , (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 17:00 Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
  • 21:00 Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 21:00 Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • 17:00 Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 17:00 Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 21:00 Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα
  • 21:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 17:00 Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 21:00 Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 21:00 Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 17:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 21:00 Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 21:00 Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Φάση των «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Νικητής 1ου ομίλου – 2ος του 2ου ομίλου (1), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 21:00 Νικητής 3ου ομίλου – 2ος του 4ου ομίλου (3) (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) –

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Νικητής 4ου ομίλου – 2ος του 3ου ομίλου (4), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) –
  • 21:00 Νικητής 2ου ομίλου – 2ος του 1ου ομίλου (2), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Νικητής 5ου ομίλου – 2ος του 6ου ομίλου (5) (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 21:00 Νικητής 7ου ομίλου – 2ος του 8ου ομίλου (7), (974 Stadium, Ντόχα)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Νικητής 6ου ομίλου – 2ος του 5ου ομίλου (6), (Στάδιο Education City, Ντόχα) –
  • 21:00 Νικητής 8ου ομίλου – 2ος του 7ου ομίλου (8), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Προημιτελικά

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Νικητής 1 – Νικητής 3 (Α), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 21:00 Νικητής 5 – Νικητής 7 (Β), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

  • 17:00 Νικητής 2 – Νικητής 4 (Γ), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 21:00 Νικητής 6 – Νικητής 8 (Δ), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Ημιτελικά

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

21:00 Νικητής Α – Νικητής Β (Στάδιο Lusail, Lusail)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

21:00 Νικητής Γ – Νικητής Δ (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Τελικοί

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

17:00 Μικρός Τελικός – (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

17:00 Μεγάλος Τελικός – (Στάδιο Lusail, Lusail).

Αρχειο